Hesap Ayarlarınız

Sn. aşağıdan hesabınızla ilgili işlemlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 0.00 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Erik Fidanı Çeşitleri

Görseller Yükleniyor
Tüplü Angeleno (Anjelika,Anjelik Japon Eriği) Erik Fidanı
  • Karşılaştırma Listenize Ekleyin
  • Fiyat Düşünce Bana Bildir
  • Alarm Listenize Ekleyin
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Ürün Yorumları
  • Kargo ve Ödeme

Angeleno Japon Eriği Çeşidi ve Fidanı Özellikleri

 

Yılın her ayında rahatlıkla dikilebilen Tüplü Aşılı Angeleno Erik fidanı,aşılı erik fidanı üretiminde kullanılan erik çöğürleri üzerine aşı yapılarak üretilmektedir.

Angeleno Japon Eriğinin verimi iyi ağaçları oldukça kuvvetli gelişir ve yarı yayvan taç oluşturur. Meyve iri seyreltme yapıldığında oldukça iri, yuvarlak, uçlardan hafif basık, oldukça sert et dokuludur. Kabuk koyu menekşe–siyah renginde ve pusludur.

Meyve eti açık sarı renginde, çekirdek küçük ve ete bağlı değildir. Angeleno Japon Erik çeşidinde bahçede dölleyici bulunmazsa yeterli ürün alınamaz.

Hasat olumu;10-15 Eylül tarihlerindedir.Soğuk hava depo koşullarında yaklaşık 3 ay, kontrollü atmosferde ise 4 ay özelliklerini yitirmeden muhafaza edilebilir.Bu özelliğinden dolayı yetiştiriciliği yaygınlaşmıştır.Döleyicileri; Santa Rosa, Friar ve Obilnaja ‘dır.

Tüplü Anjelika Erik Fidanı Diğer Özellikleri

Tüplü Aşılı Erik Fidanı Nasıl Elde Edilir-Üretilir?

 

 

Aşılı tüplü erik fidanı kökleri saksı içerisinde olan ,anaç(çöğür) üzerine farklı aşılama yöntemleri kullanarak yeni erik çeşidinin elde edilmesiyle oluşan fidan demektir.

Tüplü aşılı erik fidanı 2 şekilde üretilir.Bunlardan birincisi üretimin tamamen saksı içerisinde olması ile yapılan üretim ,2. si ise tüplü aşılı erik fidanlarının sökümün hemen ardından saksı veya plastik torba içerisinde alınmasıyla yapılan üretimdir.Tüplü fidanların torbaya alındıktan(şaşırtma işlemi) sonra belli bir adaptasyon süresinin geçmesi gerekir.Genelde 2. Yolla tüplü aşılı erik fidanı üretilmektedir.

Tüplü Aşılı Erik Fidanı Üretiminde Kullanılan Anaç(çöğür) ne demektir?

 

 

Fidan üretiminde kullanılan anaç veya çöğür, aşı yapılan bitkiye denmektedir.Klasik anaçlı fidan demek o bitkinin çekirdekten yetişen bitkisine yapılan aşı ile oluşan fidan, bodur veya yarı bodur anaçlı fidan ise klon anaçlı fidanlara aşılama yöntemi ile üretilen fidan demektir.

Tüplü aşılı Erik fidanı üretiminde kullanılan anaçlar, klasik anaç olarak yabani erik anacı,yarı bodur anaç myrobolan 29c anacı, bodur anaç olarak ısthara ferciana anacı kullanılmaktadır.

Tüplü Aşılı Erik Fidanın Kullanılan Anaçlar Nedir?

 

 

Satışta olan klasik anaçlı aşılı tüplü erik fidanlarında kullanılan anaç yabani erik anaçlı erik fidanlarıdır.Yarı bodur erik fidanlarında kullanılan anaç myrobolan 29c , bodurlarda ise isthara anacı kullanılmaktadır.

Tüplü Aşılı Erik Fidanları Ne Zaman Dikilmelidir?

 

 

Tüplü aşılı erik fidanları fidan köklerinin hava ile teması olmadığından dolayı 12 ay boyunca dikilebilmektedir.

Tüplü Aşılı Erik Fidanı Çeşitleri Nelerdir?

 

 

Sitemiz olarak geniş bir tüplü aşılı erik fidanı üretim yelpazemiz olup üretilen tüplü aşılı erik fidanı çeşitlerinden bazıları,can eriği,papaz erik,cin erik,red beauty Japon eriği,obilnaja Japon eriği,black amber Japon eriği,black diamond Japon eriği,black star Japon eriği,black beauty Japon eriği,formaza,president,october sun,tracy sun, angeleno Japon eriği,friar,santa rosa,black splendor,bt33,erik çeşitleridir.

Tüplü Aşılı Erik Fidanlarını Dikerken Nasıl Korumalıyım-Hava Şartları Sebebiyle Dikim yapamazsam Fidanları Nasıl Korurum?

 

 

Tüplü aşılı erik fidanlarını hava muhalefeti veya herhangi bir sebebten dolayı dikemiyorsanız ;fidanları mümkünse 4-5 güne bir sulayarak toprak zeminde bekletebilirsiniz.

Toprak zemin üzerinden bekletme şansınız yok ise beton zemin üzerinde kısa süreliğine(maksimum 10 gün) bekletebilirsiniz aksi durumda beton soğuğunu alan fidanın yaprakları dökülmeye başlayacaktır.Büyük saksılı(asgari 9 litre) fidanların beton zemin üzerinde beklemesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Aşılı Tüplü Erik Fidanlarında Dikerken Nelere Dikkat Edilmeli Nasıl Ekilmeli Dikilmelidir?

 

 

Tüplü Aşılı erik fidanıçukurlarını en, boy ve yükseklik olarak 50 cm olacak şekilde kazabilirsiniz.Tüplü aşılı erik fidanının saksısını veya torbasını toprağı dağılmayacak şekilde çıkartınız.

Fidan çukurunuza fidanı dik bir şekilde yerleştirdikten sonra fidanın aşı noktası, toprak üstünden kalacak şekilde fidan çukurunu toprakla kapatınız ve sıkıştırınız.

Fidan başına 5-15 litre arasında can suyu vermeyi muhakkak veriniz.Can suyunu fidan çukurunun yarısını toprakla kapattıktan sonra 5 litre,kalan kısmını toprakla kapattıktan sonra 5 litre olacak şekilde verebilirsiniz.Daha sonra fidanın yanına destek çubuğu çakınız ve fidanı,destek çubuğuna sekiz rakamı olacak şekilde iple bağlayınız.

Erik Fidanlarında Gübreleme Nasıl Olmalıdır?

Erik Fidanlarında gübreleme ağacın yaşına göre değişmektedir.Gübreleme yapmadan önce mutlaka toprak analizi yapılmalıdır.Örneğin Toprağınız kireçli ise mutlaka toprağınıza kükürt veriniz.

Mümkünse hızlı sonuç almak için sıvı kükürt veriniz.Genel olarak Kışın Fosfor, potasyumlu karışımlı kompoze gübreler kullanabilirsiniz.

Kışın kullanacak olduğunuz kompoze gübrelerin azot oranının az olmasına dikkat ediniz hatta hiç olmasın.Meyve döneminde potasyum,bor içerikli gübreler hasat yapıldıktan azot,ve arkasından çinko,bor,fosfor karışımlı gübreler  verebilirsiniz.Gübreleme yapıldıktan sonra muhakkak bolca sulama yapılmalıdır.

Erik fidanı dikerken Leonardit kökenli  organik gübreler verebilirsiniz.Bu tarz gübreler hem kök gelişiminin daha hızlı olmasını hemde toprağın ph seviyesine orta seviyeye çekerek fidanın daha  iyi beslenmesini sağlar.Bu gübreleri  kullanırken toprakla iyice karıştırarak veriniz.Köke direk uygulama yapmayınız.

Aşılı Tüplü Yabani Erik Anaçlı Erik Fidanlarında Dikim Mesafesi Nedir?

 

 

Aşılı yabani erik anaçlı tüplü erik fidanlarını fidanlar arası 5 metre , sıralar arası 6 metre olacak şekilde dikebilirsiniz.

Tozlayıcı Erik Fidanı Ne Demektir?

 

 

Tozlayıcı erik fidanı demek bahçedeki ana çeşit olan erikdeki çiçek dönemindeki çiçeklerin ,meyveye daha fazla dönüşmesini sağlayan erik fidanı demektir.

Bir başka deyişle döllenmeyi artırmaktadır.Tozlayıcı olan erik çeşitleride meyve vermektedir.Örneğin can erik fidanının tozlayıcısı cin erik çeşididir.Tozlayıcı olmadan da tek başına dikim yapabilirsiniz fakat ağaç başına alacak olduğunuz meyve miktarı düşecektir.

 Aşılı Tüplü Erik Fidanı Ne zaman Meyve Verir?

 

 

Uygun koşullar altında dikilen yabani erik anaçlı bir tüplü aşılı erik fidanından 1-2 yıl içerisinde meyve görmeniz gerekir.Verime oturması ise 4.Yıldan sonra olmaktadır.Yarı bodur veya bodur fidanlarda ise bu süre daha erken olmaktadır.Bu bilgi 1-2 yaşlı fidanlar için geçerlidir.

Tüplü Aşılı Erik Fidanı Satışı Nasıl olmaktadır?

 

 

Sitemiz üzerinde tüplü erik fidanları 12 ay dikildiği için 12 ay boyunca satışı olmakta olup açık kök erik fidanlarında ise kasım ayı ile beraber açık kök erik fidanlarının satışına başlanmakta ve nisan ayı itibarı ile satışlar sona ermektedir.

Ev İçerisinde,Balkonda,Terasta Saksıda Erik Fidanı Ağacı Yetiştirebilirmiyim?

 

 

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Erik Fidanı Ağacı yetiştirebilirsiniz.Yeterki güneş alan bir yer olsun.Saksıda Yetiştirmek için kullanacak olduğunuz saksı asgari,9 litrelik bir saksı olmalıdır.

Saksıda içerisinde kullanacak olduğunuz maddenin %85'i toprak geriye kalanı ise torf olmalıdır.Ev içerisinden yetiştimek için kışın fidanların soğuklamasını almasını sağlamak adına çok soğuk geçen bölgelerde 1 ay dışarıda ılıman bölgelerde ise 2 ay kadar dışarıda kalmalıdır.

 

ErikYetiştiriciliği Bilgileri

 

Erik Üretim Miktarı; Yaklaşık 200.000 ton üretimle ülkemiz dünya erik üretiminde 6.-7. sıralarda yer almaktadır.

Son yıllarda özellikle Ege ve Akdeniz Bölgelerinde Japon grubu erikleri ile bahçe tesisinde önemli artışlar gözlenmektedir.

Yola ve depolamaya uygun olan Japon grubu orta mevsim geçci çeşitlerin üretimindeki artış ihracat imkanlarını da beraberinde getirecektir.

 

Erik Yetiştiriciliği İklim ve Toprak İstekleri; Japon grubu eriklerin Avrupa Grubu eriklere göre soğuklara dayanımları daha düşüktür. Avrupa erikleri geç çiçek açtıkları için ilkbahar geç donlarından daha az etkilenirler. Japon erikleri Avrupa grubu eriklere göre daha seçici olup alüvyal ve geçirgen, PH’sı 6,5-7,2 arasında olantopraklar en uygun topraklardır.

 

Avrupa ve Can grubu erikler ağır bünyeli toprak şartlarında da yetiştirilebilir. Can grubu erikler farklı iklimşartlarına en iyi uyum gösteren türdür.

Avrupa ve Can grubu eriklerin kışın dal ve gövdeleri -25, -30 ºC’ye kadar dayanmakla birlikte Japon grubu erikler -20ºC’de, çiçekler ise 0,6 -2,2 ºC’de zarar görürler.

Ege, Marmara, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 800m rakıma kadar olan yerlerde Japon Grubu erikler yetiştirilebilir. Bu gruba giren eriklerin soğuklama istekleri 550-800 saat arasında değişmektedir.Avrupa grubu ise geçit ve iç bölgelerde yetiştirilebilir. Avrupa Grubunun soğuklama .istekleri 800- 1250 saat arasındadır.

 

Erik Fidanı Üretiminde Anaç Kullanımı; Eriklerde çöğür anaçları kullanılmakla birlikte son yıllarda klon anaçları üzerindeki fidanlara önemli talep gelmektedir.

Myrobalan klon anaçları en yaygın erik anaçları olup Myrobalan 29C, yarı bodur bir anaçtır. Saint Julien- A, Marianna, MR.S- 2/5 anaçları da önemli erik anaçları içerisinde yer almaktadır.

Çöğür anaçları üzerinde 6x5m, Myrobalan 29-C, Saint Julien -A gibi yarı bodur klon anaçları üzerinde ise;5x 3m, 5 x 2,5m, bodur Pixy klon anacı üzerinde ise 4x 2m ve 4x1,5m sıra üzeri ve sıralar arası aralıkmesafelerinde dikim yapılabilir.

 

Erik Yetiştiriciliğinde Terbiye Sistemleri ; Eriklerde açık vazo (goble) terbiye sistemi en yaygın olarak uygulanan sistemdir. Bunun dışında V, Y(tatura) ve değişik doruk dallı terbiye sistemleri uygulanmaktadır.

 

Önemli Erik Çeşitleri ;

 

Can Grubu Erikler ; Papaz, Can, Havran, Aynalı, Foça, Karşıyaka Eriği bu grupta yer alan önemli çeşitler arasında yer alır.Yeşil olum döneminde de tüketilebilmektedir. Can grubu erikler kendileri uyuşmaz oldukları için bahçede yeterli miktarda dölleyici bulundurulmalıdır.

 

Avrupa Grubu Erikler ; Göynük,Karagöynük,Köstendil,Üryani,D’Agen,Reine Claude Verte,R.C. Violet,R. C.d’Altan, Firenze 90, Giant, Stanley President önemli çeşitlerdendir.

D’Agen çeşidi dünyada en fazla kurutmalık olarak yetiştirilen çeşittir.President çeşidi bu grupta pazarın en çok talep ettiği,yola ve depolamaya uygun bir çeşit olup bu çeşidi dölleyici olarak Stanley çeşidi dikilmelidir.

 

Japon Grubu Erikler ;  Red Beauty,Black Beauty,Santa Rosa,Black Amber,Black Star,Formosa,Black Diamond, Fortune,Friar,Tracy Sun,Autumn Giant,Angelona önemli Japon grubu eriklerdir.Japon erikler kendileri ile uyuşmaz oldukları için mutlaka yeterli miktarda dölleyici çeşit dikilmelidir.

 

 

Erik Yetiştiriciliği Hastalık ve Zararlıları ; Kök Kanseri (Agrobacterium tumefaciencs),Monilya,Erik Yaprak Gümüş Hastalığı, Erik Cücelik Virüsü (PDV), Clorotic Necrotic Ring Spot Virüs (CNRV) ve şarka Virüsü (PPV) önemli hastalıklar arsında Yaprak Bitleri,Kabuklu Bitleri,Kırmızı Örümcekler,Yaprak Büken,Erik Testereli Arısı önemli erik zararlıları arasında yer almaktadır.

Havale / EFT (%5) :66.50 TL (KDV Dahil)

Bankalara özel taksit seçenekleri :

VadeAy/Ödeme Toplam
Tek Çekim
-
70.00 TL
2 X
36.80 TL
73.61 TL
3 X
24.70 TL
74.10 TL
4 X
18.73 TL
74.90 TL
5 X
15.08 TL
75.38 TL
6 X
12.59 TL
75.52 TL
7 X
10.91 TL
76.38 TL
8 X
9.61 TL
76.89 TL
9 X
8.60 TL
77.40 TL
VadeAy/Ödeme Toplam
Tek Çekim
-
70.00 TL
2 X
36.80 TL
73.61 TL
3 X
24.70 TL
74.10 TL
4 X
18.73 TL
74.90 TL
5 X
15.08 TL
75.38 TL
6 X
12.59 TL
75.52 TL
7 X
10.91 TL
76.38 TL
8 X
9.61 TL
76.89 TL
9 X
8.60 TL
77.40 TL
VadeAy/Ödeme Toplam
Tek Çekim
-
70.00 TL
2 X
36.80 TL
73.61 TL
3 X
24.70 TL
74.10 TL
4 X
18.73 TL
74.90 TL
5 X
15.08 TL
75.38 TL
6 X
12.59 TL
75.52 TL
7 X
10.91 TL
76.38 TL
8 X
9.61 TL
76.89 TL
9 X
8.60 TL
77.40 TL
VadeAy/Ödeme Toplam
Tek Çekim
-
70.00 TL
2 X
36.80 TL
73.61 TL
3 X
24.70 TL
74.10 TL
4 X
18.73 TL
74.90 TL
5 X
15.08 TL
75.38 TL
6 X
12.59 TL
75.52 TL
7 X
10.91 TL
76.38 TL
8 X
9.61 TL
76.89 TL
9 X
8.60 TL
77.40 TL
VadeAy/Ödeme Toplam
Tek Çekim
-
70.00 TL
2 X
36.80 TL
73.61 TL
3 X
24.70 TL
74.10 TL
4 X
18.73 TL
74.90 TL
5 X
15.08 TL
75.38 TL
6 X
12.59 TL
75.52 TL
7 X
10.91 TL
76.38 TL
8 X
9.61 TL
76.89 TL
9 X
8.60 TL
77.40 TL
VadeAy/Ödeme Toplam
Tek Çekim
-
70.00 TL
2 X
36.80 TL
73.61 TL
3 X
24.70 TL
74.10 TL
4 X
18.73 TL
74.90 TL
5 X
15.08 TL
75.38 TL
6 X
12.59 TL
75.52 TL
7 X
10.91 TL
76.38 TL
8 X
9.61 TL
76.89 TL
9 X
8.60 TL
77.40 TL
VadeAy/Ödeme Toplam
Tek Çekim
-
70.00 TL
2 X
36.80 TL
73.61 TL
3 X
24.70 TL
74.10 TL
4 X
18.73 TL
74.90 TL
5 X
15.08 TL
75.38 TL
6 X
12.59 TL
75.52 TL
7 X
10.91 TL
76.38 TL
8 X
9.61 TL
76.89 TL
9 X
8.60 TL
77.40 TL

Bu ürün henüz yorum almamış. Yorum yapabilmek için bu ürünü satın almış olmanız gerekmektedir.

Garanti Şartları

Bu ürün üretici firma tarafından 2 yıl garanti kapsamı altındadır. Ürün hasarlı kullanım, kullanıcı hataları vb. durumlar dışında 24 ay boyunca uluslararası garanti şartları kapsamında satışa sunulmaktadır.

Kargo ve İade

Kargonuzu teslim almadan önce lütfen eksik, hasarlı ya da ayıplı olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer kargonuzda normal dışı bir durum gözlemlerseniz zabıt tutarak ürününüzü kargo görevlisine iade ediniz.

Sipariş Kargoya Verilişi

Ürünler siparişi verdiğiniz tarihten itibaren aksi belirtilmedikçe (Hızlı kargo vb. uyarı simgeleri.) 3 iş günü içerisinde kargolanmaktadır.


%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenle ödeme sağlayabilirsiniz.

%100 ORİJİNAL ÜRÜNLER

Tüm ürünlerimiz ilgili üreticiden size orijinal olarak satılır.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

Kolay alışveriş ve Uygun Ödeme Seçenekleri!

Pratik ve hızlı alışveriş yapabilmeniz için tasarımımız profesyonel ekipler tarafından yönetilmektedir. Ürünlerimiz sizlerin ihtiyaçları doğrultusunda, kullanıcı testlerinden geçerek sunulmaktadır. Doğru yönlendirme ile aramış olduğunuz ürüne, hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlamaktayız. Satın almak istediğiniz ürüne kolaylıkla ulaşabilir ve en uygun ödeme seçeneğini seçerek alışverişinizi sonlandırabilirsiniz.

Tömük Mah. 221 Sok No 11/A ERDEMLİ/MERSİN

05493399007
akdenizfidancilikmersin@gmail.com
Online İşlemler

E-Bülten Aboneliği
    Sosyal Medya`da Takip Et

Bu sitenin tüm hakları saklıdır..

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.