ÜRETTİĞİMİZ KAYISI ÇEŞİTLERİMİZ
Ninfa

Ağacı yarı dik ve yaygın gelişir. Verimi iyidir. Yazlık bir çeşit olup Marmara Ege ve Akdeniz bölgelerinde tavsiye edilir. Klon anaçlarında mükemmel uyum sağladığı gibi klasik anaçlarada aşılanabilir. Meyve orta irilikte hafif yassı olup yeşil zemin üzerine canlı kırmızı renktedir. Bölgelere göre değişmekle beraber Mayıs sonu, Haziranın ilk haftası tufanda olarak hasat edilebilir.
  Roxana

Ağaçları yaygın ve çok hızlı gelişir. Seyrek dallı çok iri, yapraklı, güçlü ağaç yapısına sahiptir. Meyve orta irilikte, bazen çok iri, açık sarı zemin üzerine koyu kırmızıdır. Meyve eti sarı, sert ve orta suludur. Temmuzun ortasında hasat edilebilir. Kendine verimli bir çeşittir.
Trinthe

Yunanistan orjinli olup, ağaçları çok hızlı ve geniş gelişir. Erken çiçeklenme görüldüğünden kıyı bölgelerimiz için uygundur. Meyve orta irilikte, sarı zemin üzerine kırmızı yanaklıdır. Meyve eti açık sarı, sert ve az suludur. Haziranın 1.-2. haftası hasat edilir. Kendine verimlidir.
  Sakıt-6

Ağacı güçlü ve yarı yayvan gelişir. Çok verimli, tüm anaçlarla uyumu iyidir. Meyve orta irilikte silindirik- yuvarlak şekillidir.Meyve kabuğu açık yeşil zemin üzerine kırmızı renkli olup, sarı beneklidir.
Alyanak

Kökeni Anadolu olup, ağaçları orta kuvvete yarı yayvan gelişen bir çeşittir. Meyveleri, iri, iyi bakım  koşullarında çok iri, basık, alt kısmı geniş, boyunsuz, çiçek  çukuru derindir. Kabuk rengi sarı-yeşil zemin üzerine al yanaklıdır. Meyve eti beyaz, gevrek, sulu ve lezzetlidir.
  Malatya

İngiltere orijinli, ağaçları yarı dik ve kuvvetli gelişen erken  verime yatan, geç çiçeklenen ve düzenli verim alınan bir çeşittir. Ülkemizde olduğu gibi armut yetiştirilen ülkelerde en yaygın yetiştirilen kaliteli çeşitler arasında yer almaktadır.Meyveleri iri, koni şeklinde, kabuk rengi açık yeşilimsi –sarı, güneş gören kısımlarda kırmızı-pembe yanak yapar.
Tokaloğlu

Yayla kesimleri için uygun olup, geç olgunlaşan kayısılar içerisinde kurutmalık olarak en iyi bir çeşittir. Ağustos ayının ilk haftası.
  Aprikos

Yayla kesimleri için uygun olup, geç olgunlaşan kayısılar içerisinde kurutmalık olarak en iyi bir çeşittir. Ağustos ayının ilk haftası.
Iğdır

Erkenci, ABD orijinli bir çeşit olup, ağacı güçlü ve yarı yayvan gelişir. Çok verimli, tüm anaçlarla uyumu iyidir. Meyve orta irilikte silindirik- yuvarlak şekillidir.Meyve kabuğu açık yeşil zemin üz..
  Şekerpare

Hem sofralık hem kurutmalık özellikleri olan yerli çeşitlerimiz arasında yer alır. Ağaçları yayvan ve kuvvetli gelişir. Meyveleri 25-30 gr. Ağırlığında meyvede sap çukuru tarafı düz, karın çizgisi belirgin, meyve  kabuğu sarı, turuncu olup belirgin kırmızı yanak yapar. Meyve eti sarımtırak turuncu, sulu, tatlıdır vedur.  aromalıdır.
 
 
     
 

Tasarım: Mersin Dizayn